Teraz w muzeum

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 01 02 03 04 05
A A A

SPEKTAKL PLENEROWY / Pałacowe intrygi – na BIS

2021-08-28 / 18:00

godz. 18.00
przedstawienie plenerowe


Zapraszamy na dwa spektakle niezwykłego plenerowego przedstawienia, przygotowanego specjalnie dla Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim – oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie. Premiera sztuki miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku, a spektakl otrzymał wyróżnienie w kategorii „Najlepszy projekt otwarty” w XV edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne” – Wierzba”.  
Tegoroczne spektakle zaplanowane są na 28 sierpnia (sobota) i 4 września (sobota) godz. 18.00.

czas trwania spektaklu – ok. 80 min / wstęp wolny / Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, dziedziniec przed Pałacem Bielińskich*


* w razie deszczu spektakl zostanie przeniesiony do wnętrza pałacu – liczba miejsc ograniczona / Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim (ul. Zamkowa 49, Otwock Wielki, tel. 22 769 43 06)



„Pałacowe intrygi - na BIS” to przedstawienie z gatunku „płaszczu i szpady”, w którym przeplatają się wątki miłości, zdrady i wielkiej polityki. Akcja sztuki oparta jest na historycznych wydarzeniach, które miały miejsce w pałacu w Otwocku Wielkim na początku XVIII wieku. Pałac należał wówczas do rodziny Bielińskich, a piękna Marianna z Bielińskich Dönhoffowa (w tej roli Magdalena Herman-Urbańska), córka właściciela otwockich dóbr podkomorzego wielkiego koronnego Kazimierza Ludwika Bielińskiego (Krzysztof Nowik) i Ludwiki Marii z Morsztynów (Ewa Kabsa), została oficjalną metresą króla Augusta II Mocnego (Tomasz Kowol). Król poznał Mariannę właśnie w pałacu w Otwocku. W spektaklu zawarciu tej znajomości towarzyszą dramatyczne i komiczne okoliczności, których sprawcami są znajdujący się w pałacu: przyjaciółka Marianny – Aniela Wiladowska (Bożena Furczyk), dworak, Francuz Scypion de Saint-Alban (Maciej Łysakowski) oraz królewski przyboczny, Saksończyk Matthias von Rippe (Damian Kamiński).

Spektakl nawiązuje formą do barokowych przedstawień, w których, oprócz gry aktorów, ważną rolę odgrywały efekty specjalne, taniec, muzyka i światło. Nie zabraknie ich także w „Pałacowych intrygach – na BIS”: tłem akcji spektaklu będą piękne fasady pałacu, który jest jedną z najlepiej zachowanych barokowych magnackich rezydencji na Mazowszu, a na finał przewidziany jest pokaz fajerwerków. Aktorom towarzyszy muzyka z epoki, wykonywana na żywo przez muzyków zespołu „Kama Grott Ensemble” związanych z Fundacją Promocji Kultury „OtwArte” z Otwocka. Autorem sztuki jest dziennikarz i pisarz Andrzej Klim.


ORGANIZATORZY:
Zespół Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim – oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, Fundacja Promocji Kultury OtwArte, Grupa KLIMatyczna.


INFORMACJA O WYKONAWCACH I AUTORZE

Obsada

Aniela Wiladowska – Bożena Furczyk: aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna, dubbingowa, lektorka. Absolwentka m.in. Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu oraz Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Aktorka związana m.in. ze scenami Szczecina: Teatrem Polskim, Operą na Zamku, Piwnicą przy Krypcie, Teatrem 13 Muz oraz Teatrem Polskiego Radia. Grała w spektaklach m.in.: „Sługa dwóch panów” w reżyserii Edwarda Wojtaszka), „Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca” reżyseria Jan Szurmiej, „Garderobiany” w reżyserii Wojciecha Solarza, „Zbrodnia i kara” w reżyserii Edwarda Żentary), „Wesele” w reżyserii Janusza Józefowicza, „Czarownice z Salem” w reżyserii Jacka Bunscha. Ważniejsze filmy: „Braciszek” reż. Andrzej Barański, „Botoks” reż. Patryk Vega, seriale „O mnie się nie martw, „Ojciec Mateusz”, „Przyjaciółki”, „Pierwsza miłość”, „Na dobre i na złe”, „Plebania”, „Barwy szczęścia”.

Marianna z Bielińskich Dönhoffowa – Magdalena Herman-Urbańska: aktorka teatralna, filmowa, dubbingowa oraz tancerka. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną im. Karola Kurpińskiego w Warszawie w klasie wiolonczeli. Związana zawodowo m.in. z Narodowym Teatrem Starym w Krakowie i Teatrem Polskim w Warszawie. Grała w serialach „Przyjaciółki”, „Stulecie Winnych”, „Echo serca”. Dubbingowała postaci w ponad 70 filmach, m.in. „Sisi młoda cesarzowa”, „Atomówki”, „Dorotka i Czarnoksiężnik z Krainy Oz”, „Hotel Transylvania”, „Krzysiu, gdzie jesteś?”

Ludwika Maria z Morsztynów Bielińska – Ewa Kabsa: pieśniarka, aktorka, pedagog. Absolwentka m.in. Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w dziedzinie Dramy jako techniki nauczania XXI wieku oraz filologii romańskiej Wydziału Filologii Obcych Uniwersytetu Śląskiego. Zawodowo związana z Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Teatrem Polskim w Szczecinie i tamtejszą Piwnicą przy Krypcie, Teatrem Żydowskim w Warszawie. Współpracuje z chórem Opery Narodowej. W repertuarze ma pieśni do tekstów poetów polskich, skomponowane przez Adama Opatowicza, Haralda Kabsa, Marka Jasińskiego. Śpiewa utwory Edith Piaf, Jacques’a Brela, Charles’a Aznavoura, Gilberta Becaud, Juliette Greco, Barbary oraz piosenki ze starego Montmartre’u.

Matthias von Rippe – Damian Kamiński: aktor teatralny i filmowy. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie - wydział w Białymstoku. Związany zawodowo z Teatrem Lalek „Guliwer” w Warszawie. Grał m.in. w serialach: „Klan”, „M jak Miłość”, „Na sygnale”, „Na Wspólnej”, „W rytmie serca”.

August II Mocny – Tomasz Kowol: aktor teatralny i telewizyjny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Zawodowo związany z Teatrem Lalki i Aktora Guliwer w Warszawie. Grał m.in. w spektaklach: „Kandyd czyli optymizm” reż.: P. Aigner, „Nowy słownik cesarza”, reż. P. Szumiec, „Lato Muminków”, reż. J. Polewka, „Tristan i Izolda” reż. B. Ciosek, „Bal w operze”, reż. K. Abrahamowicz. Wystąpił w serialach: „Na Wspólnej”, „O mnie się nie martw”, „Barwy szczęścia”, „Bodo”, „Na dobre i na złe”.

Scypion de Saint-Alban – Maciej Marek Łysakowki: aktor teatralny i filmowy, prezenter, terapeuta, nauczyciel aktorstwa i impostacji oraz jogi kundalini. Absolwent m.in. Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu oraz Schauspielschule REDUTA – Berlin. Zawodowo związany z Teatrem Polskim i Kabaretem przy Krypcie w Szczecinie, Teatrem Polonia i Och-Teatrem w Warszawie, scenami teatralnymi w Niemczech (Berlinie, Halle, Darmstadt) oraz Teatrem Polskiego Radia i niemieckiego MDR. Ważniejsze spektakle: „Zbrodnia i kara” (reż. Edward Żentara), „40°C Pflegeleicht” (reż. Joerg Menke-Peitzmeyer), „Zack, Zack, Zack” (reż. Ronny Marzillier), „Hochwasser” (reż. Tom Wolter). Role filmowe m.in: „ Bruder Lustig” („Telefon 110”).

Kazimierz Ludwik Bieliński – Krzysztof Nowik: aktor teatralny filmowy, telewizyjny. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Aktor teatrów: Lalki i Maski Groteska w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białystoku, Polskiego w Warszawie oraz Narodowego w Warszawie. Grał m.in. w filmach „Maria Curie” w reżyserii Marie Noëlle, „W klatce” w reżyserii Barbary Sass, „Akwarele” w reżyserii Ryszarda Rydzewskiego oraz w serialach: „07 zgłoś się”, „M jak Miłość”, „Na dobre i na złe”, „Klan”, „W rytmie serca.”

Autor sztuki
Andrzej Klim – dziennikarz, redaktor, pisarz. Autor książek: „Seks, sztuka i alkohol. Życie towarzyskie lat 60.” (2013), „Polska–Niemcy 1:0, czyli 1000 lat sąsiedzkich potyczek” (2015), „Jak w kabarecie. Obrazki z życia PRL” (2016), „Tak się kręciło. Na planie 10 kultowych filmów PRL (2016)”, „Morze i ziemia. Antologia reportaży z Pomorza” wybór: Cezary Łazarewicz i Andrzej Klim. Autor scenariusza filmu dokumentalnego poświęconego ikonie polskiego designu prof. Wandzie Telakowskiej oraz sztuki teatralnej „Herbatka u Paderewskiego. Wizyta w Riond-Bosson”. Publikował w, m.in.: „Gazecie Wyborczej”, PAP, „Claudii”, „Press”, „Newsweeku Polska”, „Wprost”, „My Company Polska”. Wydawca portalu www.TVN24bis.pl oraz redaktor naczelny portali poświęconych designowi: www.projekt-wbz.com.pl i www.zsz.com.pl prowadzonych dla Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Historyk sztuki i archiwista. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych oraz Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, a także studiów doktoranckich na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Współautor przewodników po kościołach Torunia. Konsultant ds. historii General de Producciones y Diseno S.A. (GPD), projektu konkursowego koncepcji Muzeum Historii Polski w Warszawie.

 

-----
 

Ilustracja: materiały prasowe / Anna Fijałkowska – Studio Fotograficzne: Jak To Się Robi


Poleć znajomemu Dodaj do mojego kalendarza google

Pozostałe wydarzenia miesiąca

Muzeum Wnętrz
2021-08-28 / 18:00

SPEKTAKL PLENEROWY / Pałacowe intrygi – na BIS

godz. 18.00 przedstawienie plenerowe Zapraszamy na dwa spektakle niezwykłego plenerowego przedstawienia, przygotowanego specjalnie dla Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim –...