A A A
Aktualności

Muzeum Wnętrz na Rodzinnym Pikniku Naukowym

06-09-2022

 

10 września Muzeum Wnętrz weźmie udział w 7. Pikniku Naukowym w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku.


Będziemy opowiadać o pospolitych ale pięknych roślinach takich jak: topinambur, biedrzeniec, wrotycz pospolity, nawłoć, miesięcznica, róża pnąca czerwona, ostrokrzew, cis pospolity.
Część z nich rośnie przy drodze, a kilka z nich w przydomowym ogródku. Razem zestawione w kompozycji na metalowym kole utworzą artystyczny ogródek, który rozweseli nasze domy w pochmurne zimowe dni.
Zapraszamy do wspólnej pracy w PMDK Otwock od godziny 10.00. 

 

Plan spotkania 

Artystyczny ogródek - Kompozycja z roślin


Wprowadzenie
• Krótkie opowiadanie o zebranych roślinach, są to rośliny rosnące na polach, przy drogach,  tylko trzy w przydomowym ogródku, jednak wszystkie rośliny mają bardzo piękne kształty, pięknie pachną i mogą być wykorzystywane w medycynie naturalnej, to: topinambur, biedrzeniec, wrotycz pospolity, nawłoć, miesięcznica, róża pnąca czerwona, ostrokrzew, cis pospolity. Właśnie z takich pospolitych roślin możemy wykonać kompozycję, która rozweseli nasz dom jesienią i zimą.
• Informacja o roślinach przygotowałyśmy na plakacie.
• W dwóch koszach pojawią się kompozycje wykonane z wymienionych roślin.(zostaną przygotowane 9 września)
• Rośliny będą miały przyczepione karteczki z nazwami.
• Przygotowałyśmy też kompozycję na kole z wygiętego drutu.


Wykonanie projektu
• Po części teoretycznej zaprezentujemy, jak wykonać kompozycję z ususzonych roślin na metalowym kółku, nazwałyśmy ją – artystycznym ogródkiem.
• Każdy z uczestników zajęć otrzyma: metalowe kółko, suszone rośliny, sznurek – do zrobienia osnowy pod rośliny oraz potrzebne narzędzia i możliwość skorzystania z gorącego kleju.
• Wykonanie pracy uczy kreatywności, szacunku do pospolitych roślin, odkrycie piękna w prostocie oraz potrzebę dekorowania przestrzeni w której najdłużej przebywamy. (Wybrane rośliny z pól są roślinami nie podlegają ochronie)

 

Serdecznie zapraszamy!

 

___

 

Ilustracja: Joshua Felise Ziro, "Kompozycja", 1958